Cyklistická sezóna začíná! V kraji budou jezdit cyklobusy

• 21. 04. 2016 11:45

Na atraktivní a zajímavá turistická místa v Libereckém kraji vyjedou i letos cyklobusové linky. První se rozjedou už tuto sobotu. Zatím budou v provozu o víkendech, ale během léta podle jízdních řádů i ve všední dny.

Poprvé v letošním roce zamíří cyklobusy v sobotu 23. dubna na Smědavu, do Bedřichova, na Jizerku nebo na Frýdštejn. O týden později, 30. dubna, se cyklisté budou moci vyvézt na Krompach a Dolní Světlou. Do Českého ráje pak v sobotu 28. května. Tady cyklobusy nabídnou vyhlídkovou jízdu i místy, kterými během roku linkové autobusy nejezdí. Pro cyklisty bude hlavním lákadlem výjezd na Kozákov a pěší turisté určitě ocení zastávky ve Vyskeři, u zámku Hrubá Skála, v Troskovicích nebo na Prachově.

V sobotu 28. května zahájí též sezónu Krkonošské cyklobusy. Hlavní červenou linkou z Harrachova až na maloúpské Pomezní Boudy se cyklisté dostanou na vyhledávaná místa a kopce, třeba do Kořenova, nad Rokytnici, do Vítkovic, na Benecko, do Černého Dolu nebo Pece pod Sněžkou. Atraktivní bude i výjezd ze Špindlerova Mlýna na Špindlerovku, odkud budou moci milovníci cyklistiky obdivovat sousední polskou stranu Krkonoš. Zpátky se dostanou vlakem ze stanice Szklarska Poręba Górna nebo cyklobusem z Harrachova. Zdatnější cyklisté mohou tento okruh podniknout až z Pomezních Bud.

Cyklobusy začnou také 4. června jezdit na trase Jilemnice - Horní Mísečky a začátkem letních prázdnin, v sobotu 2. července, další linky z Doks na Kokořínsko.

„Kapacita cyklobusů bývá obvykle 15 až 30 jízdních kol v závislosti na tom, zda dopravce nasadí cyklovlek za standardním autobusem, upravený autobus nebo městský autobus, kam se kola také vejdou,“ vysvětluje Pavel Blažek, jednatel společnosti KORID LK.

Cyklobusy přepraví cestující v Libereckém kraji většinou podle tarifu IDOL, pouze v některých případech podle tarifu dopravce. Takové informace budou vždy uvedeny pod jízdním řádem. Cena za přepravu jízdního kola v autobusech podle tarifu IDOL je 25 Kč v jednom spoji nebo 50 Kč na celý den.

Mapa cyklobusů v Libereckém kraji a okolí včetně jízdních řádů je k dispozici na webu www.iidol.cz/stranky/56:cyklobusy-a-turisticke-linky.html.

„Věřím, že nadšenci cyklistiky ke svým výletům využijí i veřejnou dopravu a provoz cyklobusů. Samozřejmě nejsou určeny jen cyklistům, naopak v mnohých z nich jezdí více pěších turistů a přeprava kola je jen nabízeným bonusem,“ říká krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník s tím, že v loňském roce zaplatil Liberecký kraj za cyklobusové linky 1.240.000 Kč. „Letos předpokládáme přibližně stejnou částku, vše bude ale záviset na počasí, počtu cestujících a vybraných tržbách z jízdného,“ dodává radní.

Jezdit budou také cyklovlaky

Přepravu jízdních kol nabízejí standardně železniční dopravci v téměř všech vlacích. Počet kol, které lze v každém vlaku přepravit, se pohybuje v závislosti na nasazených vozidlech a aktuální obsazenosti vlaku od pěti po desítky. V případě plné kapacity je nutné respektovat pokyny vlakového doprovodu, který odpovídá za bezpečnost přepravy.

Největší kapacitu na železnici nabídne od léta speciálně upravený vůz řady Bdtax785 známý z dřívějších klasických lokálních motoráčků, který uveze až 20 jízdních kol. Právě ten bude nasazen ve dvojici za lokomotivou řady 714 na speciálním cyklovlaku z Liberce do Kořenova. Doplní tak nabídku na této jizerskohorské trati a vzhledem k uvažovanému řazení soupravy se pravděpodobně stane lákadlem i pro fanoušky železnice. Speciální cyklovlak, který u Českých drah objednal Liberecký kraj, pojede každou sobotu od 18. června až do 1. října a také o státních svátcích 5. a 6. července a 28. října. V 9:05 vyrazí z Liberce do Tanvaldu, odkud je odjezd v 10:11 do Kořenova (příjezd 10:35).

Skupině čítající 10 a více osob se doporučuje nahlásit přepravu na dispečinky dopravců zajišťující všechny použité spoje alespoň 24 hodin dopředu. Kontakty na dopravce jsou uvedeny na jízdních řádech. Tel. kontakt na ČD centrum Liberec je 724 494 605.