Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Ke krematoriu už jezdí linka MHD č. 38.

16. 10. 2014

(zpráva Magistrátu města Liberec) -Pohodlnější cestu na kopec, kde stojí liberecké krematorium, mají od středy 15. října návštěvníci smutečních obřadů i hřbitova. Vůbec poprvé v historii sem začala jezdit linka městské hromadné dopravy, nízkokapacitní autobus č. 38.  

Mikrobus vyjíždí z terminálu MHD Fügnerova ulicí Na Perštýně ke krematoriu, kde se otáčí a stejnou cestou vrací zpět. Až bude dokončena rekonstrukce komunikace U Krematoria, povede trasa mikrobusu z terminálu MHD Fügnerova ulicemi Lipová, Na Perštýně, U Krematoria a ulicí Dr. Milady Horákové zpět do Fügnerovy ulice. Oprava ulice U Krematoria by měla být přitom podle předpokladu dokončena do konce listopadu.

Vedení statutárního města Liberec se dohodlo s dopravním podnikem, že mikrobus bude jezdit zatím jen ve všedních dnech a na Dušičky každou hodinu, zhruba od 8.40 do 17.00 hodin. Ve středu 15. října, kdy spoj vyjel poprvé, už na něj čekal na zastávce před krematoriem hlouček prvních cestujících.

„Přišli jsme na pohřeb naší bývalé kolegyně z práce. Nevěděli jsme, že sem jede autobus, to jsme zjistili až po obřadu. Nahoru jsem šla pěšky rozkopanou ulicí U Krematoria, a to bylo strašné,“ svěřila se za skupinu smutečních hostů na zastávce MHD před krematoriem devětasedmdesátiletá Marie Švrčková z Liberce. „Je to výborný nápad zavést sem linku hromadné dopravy. Ve všech ostatních městech ke krematoriu autobusy nebo tramvaje jezdí. Lidé budou rádi, určitě bude linka hlavně námi, staršími lidmi, hojně využívaná,“ doplnila.

 V ulici U Krematoria stavbaři v rámci komplexní rekonstrukce rozšiřují stávající chodník, který současně doplní o chybějící úseky. Dojde zde i k úpravě a osvětlení stávajícího přechodu pro chodce, a předlážděná bude také samotná komunikace. Město Liberec plánovalo opravu ulice U Krematoria už v roce 2012, na projekt však nezískalo od státu dotaci. Proto se vedení města spojilo s vlastníky inženýrských sítí a dohodlo s nimi na takzvané sdružené investici, tedy, že opraví současně své sítě a ponesou část nákladů.

„Pro seniory a lidi se zdravotním postižením představuje cesta na hřbitov, pokud nejezdí autem, značnou fyzickou zátěž. Proto jsem přemýšlela, jak jim kromě úpravy ulice U Krematoria cestu sem ještě více usnadnit. Domluvili jsme se nakonec s naším dopravním podnikem, že ke krematoriu zavedeme novou linku MHD. Věřím, že ji lidé přivítají,“ řekla primátorka Martina Rosenbergová.

 

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588

dfagad