Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Kraj vybírá firmy na rekonstrukce krajských silnic

04. 03. 2020

Liberecký kraj pokračuje ve výběru firem, které zrekonstruují silnice v letošním roce. Nového povrchu se dočkají řidiči v Karlovicích, Sklenařicích, Hrádku nad Nisou a také průjezdem po mostu v obci Přepeře. Na projekty v Roztokách u Jilemnice a Rychnově u Jablonce nad Nisou kraj již firmy vybral. Už je také jasné, kdo postaví okružní křižovatku na Ostrém rohu v Jablonci nad Nisou. V letošním roce kraj plánuje včetně dotací investovat do silniční sítě jednu miliardu korun.

„I letos připravujeme celou řadu důležitých rekonstrukcí. Na včerejší schůzi rady kraje jsme vybrali další firmy, které se budou podílet na stavbách. V Jablonci nad Nisou dojde k přestavbě křižovatky Ostrý roh na kruhový objezd. Na Semilsku chystáme například rekonstrukci téměř pět kilometrů dlouhého úseku silnice III. třídy v Roztokách u Jilemnice. Letos investujeme do oprav silniční sítě včetně státní dotace přibližně jednu miliardu korun,“ uvedl Jan Sviták, náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Kromě jiného vybral kraj firmu, která zrekonstruuje silnici III/28712 v Rychnově u Jablonce nad Nisou vedoucí k terminálu veřejné dopravy, a také dlouho očekávanou přestavbu silnice II. třídy v úseku Podbozkov–Cimbál. „Jsem rád, že kraj na to získal dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Jeho podmínkou bylo vypsat výběrové řízení podle tzv. Žluté knihy FIDIC the Yellow Book, a to formou Vyprojektuj a postav. Jedná se o pilotní projekt rekonstrukcí krajské silniční sítě v rámci celé republiky. Podařilo se nám tím snížit předpokládané náklady z částky 138 milionů korun na zhruba 104 milionů,“ dodal Sviták. Stavba zde začala již v pondělí 2. března. Úplná uzavírka provozu potrvá do konce října letošního roku.

Kraj dále zahájil výběr firem na rekonstrukci silnice II/290 v úseku Sklenařice – Vysoké nad Jizerou o celkové délce 2,4 kilometru, na opravu 680 metrů dlouhého úseku silnice III/2828 v obci Karlovice a také na rekonstrukci silnice III/2716 (ul. Liberecká) v Hrádku nad Nisou, kde silničáři opraví část dlouhou 1.232 metrů. Nové chodníky zde postaví na svoje náklady město.

Liberecký kraj v současné době připravuje zadávací dokumentaci na rekonstrukce silnice III. třídy ve Frýdlantu, v Kodešově ulici, kde se také jedná o společnou investici s městem a vlastníky inženýrských sítí. V letošním roce kraj plánuje investovat do rekonstrukcí silnic ze svého rozpočtu částku 500 milionů korun s tím, že minimálně dalších 500 milionů chce získat z evropské dotace. Kraj jako každý rok usiluje i o získání dotace u Státního fondu dopravní infrastruktury.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307

dfagad