Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Města a dopravní svazy vyzvou vlády ke spolupráci na modernizaci polského úseku železničního spojení z Liberce do Žitavy

30. 10. 2019

Političtí zástupci okresu Zhořelec, Libereckého kraje a zemského okresu Görlitz, měst Bogatyně, Žitava, Hrádek nad Nisou a dopravních svazů ZVON (Horní Lužice – Dolní Slezsko) a KORID LK podepíší v sobotu 2. listopadu 2019 u příležitosti oslav 160. výročí železničního spojení Liberec–Žitava společné prohlášení. Připomenou v něm svým národním vládám, že je třeba se co nejdříve shodnout na vyřešení opravy 2,7 kilometru dlouhého polského úseku na této trase.

Úsek dlouhý zhruba 2,7 kilometru se nachází v tak špatném stavu, že tudy vlaky mohou projíždět rychlostí maximálně 40 km/h. Pro zlepšení obsluhy polského území by bylo přínosné vybudovat novou zastávku v obci Porajów.

„Bohužel jsou stav trasy a dlouhodobé překážky v sanaci důkazem, že také uprostřed Evropy, v Trojzemí, v rámci kterého se spolupracuje na tolika myslitelných úrovních, ještě stále existuje tolik nepochopitelných překážek,“ řekl Thomas Zenker, primátor města Žitavy.

Doba trvání jízdy ze  Žitavy do Liberce se díky pomalé rychlosti přes polský úsek prodlužuje, což s sebou nyní přináší také problémy pro zavedení plánované křižovatky tratí saské sítě SPNV v Žitavě. „S ohledem na skutečnost, že tato trasa představuje velmi důležité spojení v rámci euroregionu, které propojuje Liberecký kraj, ale také polské Krkonoše se saským hlavním městem a německou a evropskou sítí železnic, prosíme polskou centrální vládu, aby přistoupila na nabídku německé a české strany. Po patnácti letech společného soužití v Evropské unii není možné stav železnice považovat za úspěch,“ vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta cíl společného prohlášení.

Úsek trasy mezi Hrádkem nad Nisou a Žitava je již mnoho let předmětem snažení Euroregionu Nisa a okresů a měst na Trojzemí Polsko/Německo/Česká republika.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307

dfagad