Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Na dopravní obslužnost Libereckého kraje přispějí obce i příští rok ve stejné výši jako dosud

21. 10. 2015

Rada Libereckého kraje na svém zasedání 20. října schválila smlouvy o spolupráci při zajištění dopravní obslužnosti Libereckého kraje pro rok 2016. Uzavřeny budou mezi Libereckým krajem a všemi jeho obcemi, s výjimkou statutárního města Liberec. Současně rada kraje odsouhlasila zachování stávající výše příspěvku ve výši 90 Kč na 1 obyvatele.

„Tento systém je založen na principu solidarity mezi obcemi a funguje již čtrnáctým rokem. Liberecký kraj každoročně vynakládá cca 210 mil. Kč na autobusovou dopravu a zhruba 290 mil. Kč na železniční dopravu. Obce Libereckého kraje na dopravní obslužnost přispívají podle počtu obyvatel, dohromady se jedná o částku cca 25 mil. Kč,“ říká radní pro dopravu Vladimír Mastník s tím, že na příspěvku na veřejnou dopravu se podílejí i někteří zaměstnavatelé. Na zajištění dopravy svých zaměstnanců pracujících na směny poskytují 6 mil. Kč. (Průmyslová zóna Jih, ABB, Trevos, IAC Zákupy, Grupo Antolin a s dalšími se jedná o případné spolupráci).

Smlouva se uzavírá se všemi obcemi Libereckého kraje kromě statutárního města Liberec, které prostřednictvím vlastního Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s. zajišťuje rozsáhlý systém městské hromadné dopravy (MHD) na území města autobusy i tramvajemi. Statutární město Liberec vynakládá značné finanční prostředky na úhradu ztráty spojené s provozem MHD, která je využívána i cestujícími z jiných obcí a je tak od platby těchto příspěvků osvobozeno. Města Jablonec nad Nisou, Česká Lípa a Turnov rovněž hradí ze svých rozpočtů MHD na svém území, proto je výše jejich příspěvku do systému dopravní obslužnosti Libereckého kraje ponížena oproti obcím, které z vlastních rozpočtů MHD nezajišťují.

V listopadu letošního roku budou orgány kraje schvalovat aktualizaci Plánu dopravní obslužnosti v kraji, na základě kterého bude jednáno s vybranými obcemi o jejich příspěvku na zajištění „nadstandardní“ dopravní obslužnosti nad rámec 90 Kč na obyvatele.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624