Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Na modelovém kolejišti v Království železnic v Praze se už rozjela i lanovka na Ještěd a tramvaj do Jablonce n. N.

30. 04. 2014

Slavnostní otevření expozice sekce Libereckého kraje modelového kolejiště v Království železnic v Praze na Smíchově se 29. dubna otevřelo veřejnosti za účasti radního pro dopravu LK Vladimíra Mastníka.

Ve stálé expozici největšího modelového kolejiště ve střední Evropě, situované ve dvou podzemních podlažích administrativního centra Anděl na pražském Smíchově, se budovaná železniční mapa České republiky rozrostla o další kraj – Liberecký.

„Bylo to úžasné.  Doporučuji všem, pokud budou mít cestu do Prahy, čas a chuť, tak se tam určitě podívají,“ zhodnotila expozici jedna z nadšených účastnic zahájení výstavy

Na výstavbu zjednodušeného modelového zpracování Libereckého kraje bylo použito 65 metrů koleji, 850 stromů, 250 figurek, 232 nádražních a pouličních lamp a 87 stavebnic budov.

„Malí i velcí návštěvníci tohoto úžasného malého světa tak mohou v současnosti sledovat modelové vlaky již na ohromující ploše 574 čtverečních metrů,“ poznamenal Vladimír Mastník.

Stavba nového, Libereckého kraje, zabrala podle mluvčího Království železnic Rudolfa Pospíšila modelářům i s přípravou 6 měsíců a ve druhé polovině mohli návštěvníci sledovat postup prací přímo na ploše. Zhruba měsíc pak trvaly souběžné práce na elektrickém propojení a instalace digitálního řízení, které je skryto pod povrchem modelu.

„Jakkoliv je tato část kolejiště jednou z nejmenších, zabírá totiž „pouhých“ 24 m2, což je v měřítku expozice relativně málo, je provedena se stejnou pečlivostí jako předešlých 5 krajů, které jsou již v provozu,“ doplnil mluvčí.

 V budovaném zjednodušeném modelu jednotlivých krajů se autoři projektu kolejiště vždy snaží prezentovat to nejdůležitější, především jsou to historické a technické dominanty, převažující průmysl, hlavní železniční uzly a tratě. Liberecký kraj má však oproti ostatním jedno prvenství, kterým je funkční model lanovky na Ještěd, přirozeně v barvách provozovatele a partnera expozice, tedy Českých drah. Nutno doplnit, že nejde o přesný model skutečné lanovky, její výroba by byla časově a technicky velmi složitá. Proto byla použita a upravena funkční modelová stavebnice německé firmy Brawa. Skutečná liberecká lanovka je dnes nejstarší u nás.

Zjednodušené modelové ztvárnění Ještědu s budovou hotelu a vysilače je přirozenou dominantou kraje. Dalším významným prvkem kraje je tramvajová trať Liberec – Jablonec nad Nisou. Tato úzko-rozchodná trať byla vybudována v letech 1947 – 1955 a je nejdelší meziměstskou tramvajovou tratí v republice. Skutečný rozchod je, stejně jako u celé liberecké tramvajové sítě, 1000 mm. Ve většině své trasy je jednokolejná, s ostrovními a bočními výhybnami.

Především tatínkové ocení velký model pivovaru ve Svijanech. Ovšem pivovar zcela jistě není představitelem typického průmyslu kraje. Tím vždy bývala textilní výroba a bižuterie. Takzvaný český „Manchester“ zastupuje v kolejišti dnes již neexistující podnik Textilany, který vznikl konfiskací a sloučením menších továren po roce 1948 a svého času představoval největší vlnařský podnik v Evropě. Sklářství a výroba bižuterie, byly dalšími převažujícími obory v kraji. Tradici výroby bižuterie založil v kraji jablonecký rodák Daniel Swarovski. Z dnešní skupiny Jablonex Group byla však do kolejiště vybrána jedna divize, která se svou produkcí vymyká. Tou je Česká mincovna, jediný podnik na našem území s právem razit oběžné mince. Posledním zástupcem průmyslu kraje jsou, dnes již zaniklé Liberecké automobilové závody - LIAZ. Ty získaly slávu výrobou populárních autobusů RT a RTO a následně nákladních vozů zn. LIAZ. Speciály této značky se úspěšně několikrát účastnily i známé rallye Paříž-Dakar.

Významným krajinným prvkem jsou pískovcové útvary nejstarší CHKO Český ráj a naznačena je i přehrada Harcov. Autoři návrhu nezapomněli ani na již zrušenou Frýdlantskou úzkokolejnou dráhu, na níž mohou zájemci v reálném světě vzpomenout při návštěvě v budově frýdlantského depa.

Kontakt pro média:
Rudolf Pospíšil
Tel.: +420 774 044 417
e-mail: rudolf.pospisil@kralovstvi-zeleznic.cz

-------------------------------------

O expozici: Království železnic bylo veřejnosti poprvé přestaveno 1. července 2009 a na ploše 3500 čtverečních metrů prezentuje největší modelové kolejiště ve střední Evropě a samostatnou expozici Model Prahy. Tento úžasný modelový svět se svou roční návštěvností 200 000 lidí se brzy stal oblíbeným cílem návštěv rodin s dětmi, fanoušků vláčků, ale také školních výprav, pro něž je připraven vzdělávací program schválený Ministerstvem školství. Mimo hlavní plochu kolejišť jsou zde i doplňkové výstavy LEGO, Mašinka Tomáš, Igráček, papírové modely, Historie železnice v českých zemích a Panenky našich babiček. Pro děti je k dispozici také projekce LEGO filmů, dětský koutek a pro ty starší 2 XBOXy. Expozice Model Prahy prezentuje velký urbanistický model města na ploše 114 m2, který vznikal 20 let  a také téměř 40 let starý unikátní Šípův papírový a ručně malovaný model Prahy první poloviny 19. století, obsahující 3220 objektů na ploše 24 m2.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588

dfagad