Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

„Nezapomínejme na přeshraniční propojení,“ apeloval v Bruselu hejtman Martin Půta

10. 10. 2019

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta je již mnoho let členem Evropského výboru regionů, který se skládá z volených zástupců místních a regionálních samospráv z celé EU. Na nejdůležitější plenární zasedání Výboru, jež se koná během takzvaného Evropského týdne regionů a měst, se mu podařilo zařadit bod právě k chybějícím přeshraničním dopravním propojením.

„Je pro mne nepochopitelné, že po 15 letech od vstupu do Evropské unie, po mnoha letech čerpání evropských fondů, stále existují případy, kdy nejsme schopni zajistit kvalitní dopravní propojení přes hranice. Jako příklad uvádím železniční trať z Hrádku nad Nisou do Žitavy, která prochází polským územím, kde moderní vlaky dopravce vyšlého z mezinárodní soutěže musí zpomalovat na 20 kilometrů za hodinu kvůli špatnému technickému stavu trati,“ uvádí hejtman.

„Jedna z deklarovaných základních svobod Evropské unie – svoboda pohybu obyvatel, tak dostává na Trojzemí pěkně na frak,“ doplňuje hejtman. „Pro běžného obyvatele této oblasti je nepochopitelné, že se ani po patnácti letech nenajde způsob, jak těchto dva a půl kilometru trati opravit.“

Je důležité upozornit na takového situace práce v době, kdy se v Bruselu vyjednávají pravidla pro fungování evropských fondů – tedy rozhoduje se co a jak se bude dalších let z Evropské unie financovat. Jednání Výboru regionů se zúčastnil také komisař pro rozpočet nebo ministryně pro evropské záležitosti předsedajícího Finska. Hejtman Půta ve svém vystoupení navrhl, aby takzvaný Nástroj na propojení Evropy nepodporoval jen velké transevropské stavby, ale právě i tato malá chybějící propojení. 

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324

Zadejte text