Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Rekonstrukce krajských silnic pokračují, po novém povrchu budou jezdit řidiči v Mimoni či Podbozkově

15. 01. 2020

Kraj pokračuje ve výběru zhotovitelů rekonstrukcí silnic na letošní rok. Nově hledá firmu na výstavbu okružní křižovatky na Ostrém rohu v Jablonci nad Nisou, na rekonstrukci silnice v Šimonovicích, Jablonném v Podještědí anebo na úsek silnice z Horního Hanychova na Výpřež. Již poněkolikáté shání kraj firmu na rekonstrukci silnice z Mimoně do Ralska a v Mříčné. Oprava silnice v Janově nad Nisou a Podbozkově již svého zhotovitele zná.

„V letošním roce plánujeme investovat z vlastního rozpočtu částku 500 milionů korun s tím, že minimálně další půlmiliardu chceme získat z evropských dotací. Jako každý rok usilujeme o peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Rada kraje na své včerejší schůzi rozhodla o výběru zhotovitele na velkoplošnou opravu silnice v Janově nad Nisou, a to od křižovatky u bobové dráhy po křižovatku se silnicí směrem na Jindřichov, a také komunikace směrem na Horní Maxov. Celková délka prvního opravovaného úseku činí 1.804 metrů, druhá část měří 1.470 metrů. Celkové náklady na opravu silnic dosáhnou 13.042.054,88 korun včetně DPH.

Firmu zná kraj i na rekonstrukci silnice II. třídy v úseku Podbozkov–Cimbál. Kraj na ni získal dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). „Podmínkou SFDI bylo vypsat výběrové řízení podle tzv. Žluté knihy FIDIC formou zásady Vyprojektuj a postav. Jedná se o pilotní projekt rekonstrukcí krajské silniční sítě v rámci celé republiky,“ vysvětlil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. V rámci veřejné zakázky se kraji podařilo snížit předpokládané náklady z částky 138 milionů korun na 104 milionů. V současné době hledá kraj správce stavby, což je obdoba technického dozoru investora.

Kraj mimo jiné zahájil výběr zhotovitelů akcí na silnici v Rychnově u Jablonce nad Nisou od ulice Nádražní k terminálu veřejné dopravy. „Po rekonstrukci předáme komunikaci městu, jelikož nemá charakter silnice III. třídy,“ dodal náměstek Sviták. Celková délka opravovaného úseku je 273,6 metru a předpokládané náklady činí 12,5 milionu korun. Na výstavbu chodníků přispěje město.

Dále hledá Liberecký kraj firmu, která postaví okružní křižovatku na silnici III/29024 Jablonec nad Nisou, Ostrý roh. Na vybudování přilehlých chodníků a autobusových zastávek přispěje město. Předpokládané náklady dosahují 23 milionů korun. Výběr zhotovitele zahájil kraj i na rekonstrukci silnice III/27014 v Jablonném v Podještědí a silnici III/27810 v Šimonovicích, kde dojde k vybudování nového asfaltu. Součástí rekonstrukce je i výstavba dvou propustků přeložek vodovodu a plynovodu. Podél rekonstruovaného úseku vzniknou chodníky, veřejné osvětlení a autobusová zastávka.

O dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu žádá kraj na rekonstrukci silnice III/2784 Výpřež – Horní Hanychov. V rámci ní dojde k opravě povrchu tři kilometry dlouhého úseku. Součástí zakázky je také obnova a vhodné doplnění stávajícího odvodnění komunikace. Komunikace bude mít jednotnou šířku 7 metrů a doplní ji svodidla. Předpokládané náklady dosahují 90 milionů korun.

Opakovaně kraj hledá i zhotovitele na rekonstrukci silnice III. třídy v Mříčné a silnice II. třídy v úseku Mimoň–Ralsko, kde se nepodařilo v předchozích výběrových řízeních vybrat vhodnou firmu.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307