Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Silnice a mosty ve vlastnictví Libereckého kraje se průběžně opravují a bude tomu tak i v dalších letech

16. 10. 2014

Pro zahrádkáře nastává  podzim, automobilisté již přezouvají letní pneumatiky, zodpovědní lyžaři si preventivně chystají nádobíčko na svahy a do běžeckých stop, ale silničářům Krajské správy silnic LK stavební sezóna stále ještě zdaleka nekončí.

Rekonstrukce některých silnic a mostů Libereckého kraje financované z programu ROP - NUTS II Severovýchod jsou zdárně dokončeny, jiné finišují. Další stavebně  přecházejí do dalšího roku.
„Přestože stavební firmy postupují dle harmonogramů, snaha všech směřuje k dokončení vybraných dotačních staveb v předstihu, aby silničáři mohli s příchodem sněhu vyrazit s pluhy a umožnit tak řidičům průjezd naším zasněženým krajem,“ zdůraznil radní pro dopravu Vladimír Mastník.
 

O stavbách ROP, které byly v letošním roce zdárně dokončeny, Liberecký kraj v tisku průběžně informoval. Podle ředitelství KSS LK se jednalo například o novou okružní křižovatku v ulici České Mládeže v Liberci, dokončení poslední části rekonstrukcí silnic v majetku Libereckého kraje v Krompachu na Českolipsku či před měsícem dokončení rozsáhlé modernizace průtahu Mimoní.

“Nyní finišují práce v Tanvaldu v ulicích Nemocniční a Pod Špičákem, které by do konce letošního roku měly být ukončeny. Tím bude stavebně uzavřeno 19. a 29. kolo staveb financovaných z dotačního programu NUTS II Severovýchod.“ doplnil ředitel

 

Dotační program NUTS II Severovýchod postupně vyhlásil další kola staveb, do kterých  opět úspěšně Liberecký kraj zařadil projekty silnic či mostů, které je nutno zrekonstruovat.

 „Ve 35. kole se řádově jedná o 152 miliónů korun včetně DPH celkových výdajů,“ připomněla mluvčí ROP Severovýchod Silvie Šprýňarová.

„Je třeba využít nejen Evropskou unií nabízené finanční prostředky, ale  zároveň stavební sezónu do posledního dne. Proto se postupně i v tomto období rozbíhají další projekty, z nichž část zhotovitelé plánují dokončit ještě letos, některé však bude nutno na zimu přerušit a pokračovat ihned na jaře příštího roku,“ zdůraznil krajský radní.

 

„Z 35. kola ROP tak v letošním roce bude dokončena všemi očekávaná rekonstrukce ulice Želivského v Jablonci nad Nisou, která probíhá za plného provozu, stejně jako rekonstrukce mostu ve Vítkovicích." popsal situaci Jan Růžička, ředitel KSS LK. 

Další z opravovaných a dokončovaných mostů je podle něj u Martinic v Podkrkonoší, jehož rekonstrukce v současné době probíhá za úplné uzavírky silnice z Jilemnice na Martinice.

 

Krajská správa silnic Libereckého kraje (KSS LK) upozorňuje, že vše bude záviset na klimatických podmínkách. Například nyní jen z poloviny odstraněný most v Mísečkách se uvede na zimní období do sjízdného stavu v šířce celé komunikace a práce na něm se přeruší. Nic tak nebude bránit údržbě komunikace a přístupu lyžařů do zimních Krkonoš.

 

Řidiči také musejí počítat v zimním období s úplnou uzavírkou mostu přes Kamenici v Návarově. Uzavírka se předpokládá do konce května příštího roku.

„V důsledku právě probíhající demontáže mostu již je a po celou dobu stavby bude silnice mezi Návarovem a Vlastiboří zcela neprůjezdná, ale i zcela neprůchodná,“ zdůraznil ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička.

Provizorní most přes řeku Kamenici v Návarově je po více než šedesáti letech používání v takovém stavu, že již neumožňuje další bezpečný provoz.  

„S jeho celkovým odstraňováním a výstavbou nových pilířů se začalo již nyní, kdy je především třeba využít nízký stav vody v řece Kamenici. Bude sice chybět místním i turistům, ale na jaře se tak bude moci hned pokračovat s výstavbou mostu zcela nového,“ vysvětlil krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník, s tím, že původní most silničáři nahradí novým monolitickým železobetonovým  třípolovým  s horní mostovkou. 

Značená objízdná trasa je vedena přes obce Držkov, Plavy, Haratice a Lhotka. Informace o objízdné trase jsou rovněž dostupné na portálu www.dopravniinfo.cz .

 

V současné době za úplné uzavírky probíhají i stavební práce na projektech staveb  Kořenov - Horní Polubný a Desná - Černá Říčka.

I zde jsou zhotovitelé limitováni příchodem zimy, kdy se práce dokončí či přeruší a bude umožněna zimní údržba těchto silnic a všem přístup do zasněžených Jizerských hor,“ upozornil Jan Růžička.

Rezort dopravy ve spolupráci s Krajskou správou silnic Libereckého kraje, p. o., také připravil první předběžný seznam konkrétních projektů navržených na přípravu do Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 - 2020.

Celkem bylo vybráno 26 akcí na silnicích ve vlastnictví kraje s celkovým odhadem stavebních nákladů všech navržených projektů ve výši cca 2,52 mld. Kč. Odhad finanční potřeby na přípravu navržených projektů do Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 – 2020 je 60 miliónů korun.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588