ať víme, jak to na našem webu žije?

Začala přestavba křižovatky na Ostrém rohu v Jablonci nad Nisou

06. 05. 2020

Dnes začíná dlouho očekávaná rekonstrukce křižovatky na Ostrém rohu v Jablonci nad Nisou. Nepřehledné křížení silnic nahradí kruhový objezd, přibudou nové chodníky i veřejné osvětlení. Policie ČR vyhodnotila křižovatku jako nehodovou lokalitu, zejména z důvodu nevyhovujících rozhledových poměrů. Stavba, která s sebou přinese dopravní omezení, potrvá pět měsíců.

Celkové náklady na stavbu činí 22.471.392,83 korun včetně DPH, z čehož statutární město Jablonec nad Nisou uhradí 4.804.193,53 korun včetně DPH. Za tyto peníze vybuduje komunikace pro pěší a cyklisty včetně veřejného osvětlení.

„Kraji se podařilo získat na stavbu dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši 19 milionů korun,“ poznamenal Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Fond totiž schválil přesun uspořených peněz z jiné stavby. Tou je rekonstrukce silnice mezi Podbozkovem a Cimbálem, kdy z celkové dotace ve výši 117 milionů korun nebylo vyčerpáno 25 milionů.

„Podali jsme žádost na Státní fond dopravní infrastruktury o přesunutí částky 19 milionů na výstavbu kruhového objektu na Ostrém rohu v Jablonci nad Nisou. Zbylé peníze si ponecháme jako rezervy pro případné vícepráce na silnici Podbozkov–Cimbál a právě na Ostrý roh,“ doplnil Jan Sviták.

Na Ostrém rohu se kříží čtyři ulice: Československé armády, Janovská, Želivského a Palackého. Nahradí je jednopruhový kruhový objezd, který umožní řidičům hladší a bezpečnější průjezd.  „Jedná se o společnou investici kraje a města Jablonce, které již před dvěma lety zajistilo demolici dvou nemovitostí, které bránily ve výstavbě okružní křižovatky,“ zmínil náměstek Sviták.

V rámci veřejné zakázky, do které se přihlásilo celkem 5 uchazečů, se kraji podařilo snížit předpokládané náklady o 4 miliony korun. Stavbu provede firma Metrostav. Práce na křižovatce přinesou dopravní omezení ve dvou etapách. První z nich potrvá od 6. května do 18. července. Objízdná trasa povede obousměrně ve směru z ulic Československé armády a Palackého okolo čerpací stanice MOL, kde se bude rovněž nacházet i náhradní zastávka za stanici Ostrý roh. Z okružní křižovatky u benzinové pumpy Shell povede objížďka po ulicích Ladova, Belgická a Československé armády. V období od 19. července do 30. září následuje druhá etapa, ve které povedou objízdné trasy z ulice Janovské ve směru na Prahu i Tanvald přes místní komunikace kolem čerpací stanice MOL, kde bude provoz řízen kyvadlově pomocí semaforu. Ve směru na ulici Československé armády z centra a ulice Palackého řidiči pojedou na kruhový objezd u čerpací stanice Shell a dále po ulicích Ladově a Belgické.

Omezení se nevyhne ani městská hromadná doprava. Autobusová linka 101 povede obousměrně z ulice Palackého přes čerpací stanici MOL, kde bude náhradní zastávka za stanici Ostrý roh, a dále bude pokračovat ulicí Janovská po své trase. Linka 107 pojede ve směru z ulice Palackého přes čerpací stanici MOL, kde bude náhradní zastávka za stanici Ostrý roh, a dál pojede ulicemi Janovská, Československé armády, U Pošty a Želivského po své trase. Ve směru ze Želivského ulice na Ostrý roh pojedou autobusy ulicemi Maxe Švabinského, Ladova (v níž bude náhradní zastávka za stanici Pomněnková u prodejny automobilů Peugeot) a dále budou směřovat ulicí Československé armády, Janovskou a přes čerpací stanici MOL na Palackého a dál po své trase.

Linky 109, 110, 112 a 115 vedou obousměrně z ulice Palackého přes čerpací stanici MOL (zde jsou náhradní zastávky za Ostrý roh) a dále pokračují ulicemi Janovská a Československé armády po své trase.

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz