Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Zájem Libereckého kraje je jediný, stabilní dopravní obslužnost za přijatelné ceny

29. 08. 2017

Liberecký kraj bude mít svého vlastního dopravce, krajské zastupitelstvo dnes schválilo majetkový vstup do obchodní společnosti ČSAD Liberec, a.s.

O záměru zřízení vnitřního dopravce začal Liberecký kraj uvažovat v době neustálých průtahů a obstrukcí u veřejných zakázek na zajištění autobusové dopravy. Podle našich zkušeností není v současné době možné v reálných lhůtách standardně vysoutěžit dopravce, a to hlavně kvůli opakovanému napadání jednotlivých úkonů veřejné zakázky ze strany konkurenčních firem podáními u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Po dlouhých a náročných jednáních, několika řádných a mimořádných schůzích rady kraje, jsme došli k závěru, že při současné legislativě, způsobu a termínech rozhodování ÚOHS bude nejvýhodnější zřídit vlastního dopravce, mít tak přehled o skutečných nákladech za autobusovou dopravu a zajistit její dlouhodobou stabilitu pro obyvatele kraje.

Dnes schválený majetkový vstup do obchodní společnosti ČSAD Liberec, a.s. byl odborně posouzen společností NEXIA AP a vyhodnocen jako nejvýhodnější postup z pohledu uvedených zájmů kraje. Liberecký kraj je připraven jednat i s dalšími dopravci o majetkovém vstupu, tento zájem opakovaně veřejně deklaroval. Není také možné nechat se napadat a vydírat některými společnostmi, které hájí pouze své vlastní obchodní zájmy na úkor veřejných rozpočtů. Pro kraj je dnešní rozhodnutí velmi významným krokem. „Jen v letošním roce, po nutnosti respektovat loňské rozhodnutí vlády o zvýšení mezd řidičům, totiž vynaloží na autobusovou dopravu částku 290 mil. Kč,“ říká statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

„Neobhajitelným cenám nemůžeme ustupovat. Naším cílem je zajištění autobusové dopravy za udržitelnou cenu a doufám, že takový zájem mají i dopravci. Jsme připraveni na jednání se všemi, musí být ale korektní a věcné. Dosavadní průběh veřejných zakázek mě utvrdil v tom, že pro budoucnost bude jistější a pro občany kraje stabilnější, když bude mít kraj svého vlastního dopravce,“ uzavírá hejtman Martin Půta. 

Martin Půta
hejtman LK

Jitka Volfová
statutární náměstkyně hejtmana

Bc. Žitná (Dědková) Markéta
marketa.zitna@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624