Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor dopravy

Leták pro řidiče

V roce 2007 zemřelo na silnicích Libereckého kraje v důsledku dopravních nehod 46 osob. Jedna z oblastí, kde statistiky zaznamenaly nárůst jsou i dopravní nehody zaviněné dětmi cyklisty. Nejčastější příčinou všech smrtelných nehod je nepřiměřená rychlost. O 38 více, celkových 413 dopravních nehod, zavinili řidiči pod vlivem alkoholu.

K této problematice vydává Liberecký kraj informační letáky. První z nich mapuje smrtelné dopravní nehody, které se staly v Libereckém kraji. Druhým problémem v Libereckém kraji jsou dopravní nehody způsobené řidiči pod vlivem alkoholu. Nehody způsobené pod vlivem alkoholu mívají velmi závažné následky. V roce 2008 byla tato problematika označena za prioritu a společně s Policií ČR a dalšími partnery. Byla vydána informační tiskovinu o nebezpečnosti jízdy pod vlivem alkoholu, chceme aby si řidiči uvědomili, že již malé množství alkoholu v krvi ovlivňuje psychické procesy, koncentraci a výkonnost, tedy vlastnosti, které jsou při řízení vozidla nezbytné.

Dalším aktuálním tématem, který chce Liberecký kraj řešit, je porušování bezpečnostních přestávek, dob řízení a dob odpočinku profesionálních řidičů. Takové chování profesionálních řidičů je vzhledem k závažnosti následků dopravních nehod, velmi rizikové. Nesmíme se divit vysokým pokutám, které jsou ukládány za porušování těchto povinností v cizině ale už i v České republice. Krajský úřad Libereckého kraje uložil dopravcům v roce 2007 Kč 2, 5 mil. za porušení povinností v této oblasti. Liberecký kraj se rozhodl jít i cestou prevence. Tiskovina, která byla vydána ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu a Centrem služeb pro silniční dopravu, poukazuje na fakta s dopravní psychologie, zároveň obsahuje zpracování právní normy týkající se dob řízení a přestávek přehlednou formou.


Náhledy letáků:               ....  odkazy na soubory ve formátu .pdf

Leták 2007 - alkohol 
Leták 2007 - doby řízení, bezpečnostní přestávky
Leták 2007 - smrtelné nehody

Leták 2005 vnější 
Leták 2005 vnitřní